Színjátszás

Nagyszékelyben 2015 ősze óta működik Pajtaszínház, és 2016 elejétől drámafoglalkozás gyerekeknek.

Mindkét kezdeményezésnek elsődleges célja a közösségépítés.

I. Pajtaszínházi Szemle - Nemzeti Színház Budapest

Beküldve: PAJTAszínház.

Pajtaszínházi szemle

A magyar kultúra napja alkalmából január 23-24-én a Pajtaszínház programban részt vevő 24 amatőr színjátszó csoport díszbemutatói láthatók a Nemzeti Színház stúdiószínpadain.

A Pajtaszínház program több hónapos előkészítést követően 2015 őszén indult hat megye 24 településén a Nemzeti Művelődési Intézet kezdeményezésére és a Magyar Teátrumi Társaság szakmai mentorálásával különös tekintettel a vidéki amatőr színjátszás hagyományainak felélesztésére.

A Nemzeti Művelődési Intézet hat megye (Baranya, Hajdú-Bihar, Nógrád, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna) huszonnégy településén – jellemzően falvakban, kistelepüléseken – hívott életre vagy támogatott helyi műkedvelő színtársulatokat. A Magyar Teátrumi Társaság a csoportok színházi tevékenységéhez szakembereket biztosított a programhoz, hogy segítsék a színtársulatokat egy produkció létrehozásában.

A komplex művészeti és közösségi tanulási alkalmakat nyújtó, közösségépítő program keretében a csoportok az elmúlt hónapok során egy-egy előadást állítottak színpadra. A produkciók között éppúgy található népszínmű, iskoladráma, mint zenés játék vagy kortárs dráma, s megvalósításuk módja is széles palettán mozog.

A huszonnégy színjátszó csoport 2016. január 23-24-én, a magyar kultúra napja előtt tisztelegve a Nemzeti Színházban, a Pajtaszínházi Szemle alatt mutatkozik be a program keretében született előadásaik – vagy azok részletének – díszbemutatóival. A rendezvény megvalósulását a Magyar Művészeti Akadémia szakmai partnerként támogatja.

A Pajtaszínház program nemcsak arra világít rá, hogy a színjátszás az egyéni önkifejezés bárki számára elérhető formája, melynek a közösségre nézve különösen pozitív hozadékai is vannak, hanem azt is bemutatja: színházi élet a nagyvárosokon kívül is virágozhat.

A Pajtaszínház programban részt vevő, a Pajtaszínházi Szemlén színjátszó csoportjukkal bemutatkozó települések:

Baranya megye – Garé, Hidas, Majs, Mágocs és Nagynyárád; Hajdú-Bihar megye – Balmazújváros, Derecske, Földes és Kaba; Nógrád megye – Bárna, Mátranovák és Balassagyarmat; Pest megye – Galgahévíz, Tápiószőlős, Tinnye és Verőce; Szabolcs-Szatmár-Bereg megye – Mérk, Kékcse, Tiszabezdéd és Tisztaberek; Tolna megye – Nagyszékely, Regöly, Gyulaj, Pincehely

Program a bemutatkozó csoportok települései szerint: 

Január 23., szombat

Gobbi Hilda Színpad:

12.00 Mágocs
14.00 Tápiószőlős
15.00 Nagynyárád 
16.00 Garé
17.00 Gyulaj
18.00 Pincehely

Kaszás Attila Terem

13.00 Tisztaberek
14.00 Tinnye
16.00 Nagyszékely
17.00 Majs
18.00 Regöly

Január 24., vasárnap

Gobbi Hilda Színpad

12.00 Verőce 
14.00 Bárna 
15.00 Derecske
16.00 Balmazújváros 
17.00 Mátranovák 
18.00 Hidas 
19.00 Galgahévíz

Kaszás Attila Terem

12.00 Balassagyarmat 
13.00 Földes
14.00 Kaba
16.00 Tiszabezdéd
17.00 Kékcse
18.00 Mérk

A Nagyszékelyi Pajtaszínház története

Beküldve: PAJTAszínház.

 Történetünk 
 
 A Nagyszékelyi Pajtaszínház a Nemzeti Művelődési Intézet Tolna megyei irodájának vezetőjével, Czink Judittal való jó együttműködés eredményeként 2015. október 12-én indult el. A faluban nem volt felnőtt színjátszás már évtizedek óta.

pajzaszinhaz06      Közvetlen előzménynek tekinthető, hogy a csoport vezetője Hargita Péter Árpádné és Turula Sándorné 2015. évi farsangjára két rövid előadást szervezett. Akkor az asszonyok hat fős csoportja „A rátóti asszonyok esete” c. jelenetet adta elő, hét férfi pedig „Csajkovszkij: Hattyúk tava” balett paródiáját „táncolta” el. A jelenetekben szereplőkből került ki a magja a már komolyabb munkát igénylő Pajtaszínháznak.

pajzaszinhaz07
       A csoport szervező-vezetője Hargita Péterné Kati, 2013-tól az NMI kulturális közösségi munkása, aki a Nagyszékelyi Két Torony Faluegylet titkára is. Az NMI a falu kulturális életét is támogató egyesülettel köthetett szerződést a Pajtaszínház támogatásához.

      Próbáinkat eleinte heti rendszerességgel a Nagyszékelyi Községi Önkormányzati tanácstermében kezdtük, majd az egyre intenzívebbé és gyakoribbá váló gyakorlást a kultúrház színpadán folytattuk. A helyszínek térítésmentes biztosításáért külön köszönet illeti Klubecz Istvánné polgármestert.

      A Nagyszékelyi Pajtaszínház tagjai többségében a városokból nemrég betelepültekből került ki, de vannak közöttünk régebben itt lakók, ideházasodók, és egy tősgyökeres régi német családból származó szereplő is. Húsz fő érdeklődőből tizenhárman maradtunk, ebből egy társunk sajnos kórházba került, és a hosszú rehabilitáció miatt mégsem tud részt venni az előadásban. Egy házaspárból, akik mindketten játszottak volna, az édesanya a kisgyermekeik miatt visszalépett.
      Mindnyájunkat a kíváncsiság és a közös játék öröme hozott a pajtaszínházba, amit meg is tapasztalhattunk mentoruk Lotz Katalin a szekszárdi székhelyű Magyarországi Német Színház előadóművésze segítségével. Videó felvételt készített Bori Dániel egy próbáról https://www.youtube.com/watch?v=eL-sJgKGD2I és Bényi Péter, Bori Dániel és Gombás Áron videót arról, hogyan is volt: https://www.youtube.com/watch?v=D2gTOVCPgi4

      A csoportunk úgy döntött, hogy nagyszékelyi ihletésű, saját darabot szeretne a színpadra állítani. A csoport összetételéből is adódóan a faluba való betelepülés, beilleszkedés témaköre, valamint a falu múltjának, jelenének és lehetséges jövőjének megmutatása merült fel célként. Így alakult ki, hogy a cselekmény középpontjában egy fiatal pár áll. Ágika és Zsolti, akik a szabadság és az önállóság reményében megvásárolnak egy 100 éves német parasztházat a faluban, és feladva a budapesti életet leköltöznek falura. Vajon olyan-e falun az élet, ahogy elképzelték?

      A nagyszékelyi pajtaszínház büszkén állíthatja, hogy „A megtalált falu” című darabjuk igazi csapatmunka eredménye. A cselekmény alapjául tematikus improvizációk szolgáltak. Tagjaink ötleteit Lotz Katalin, a csoport mentora, szerkesztette jelenetekbe. A végleges szöveg, a csoport tagjaival való további egyeztetés után, a próbák alatt alakult ki. A jelmezek és a kellékek egy részét is a pajtaszínház tagjai gyűjtötték össze. A díszlet a szintén nagyszékelyi Korecz Károly báb- és színházikellék készítő alkotása.

      A végső eredmény: egy öniróniával és parodisztikus elemekkel átszőtt dokumentum színmű. (kb. 1 órás)

      Ez a kreatív folyamat a csoport tagjaitól önreflexiót és nagymérvű együttműködést követelt meg, Lotz Katalin mentortól pedig igazi szerkesztői és dramaturgiai leleményességet, és a próbákon jóval túlmutató idő- és energia befektetést.

      A darab, Bächer Iván – szintén Nagyszékelyről szóló 2001-ben megjelent - Az  elhagyott falu című kötetére utalva kapta A megtalált falu címet.

      Szereposztás: Kovács Ágnes-Arany Beáta Virág, Szendrényi Zsolt-Bolyky Tamás (1-3. előadásban.) Sólyom Norbert-Kántor István. (További előadásokban.)
      További szereposztás: Szellem-Hargita Péter, Szellememné-Lukácsné Hildebrand Erzsébet, Grósz Alexandra és Zalai Mónika-Jagodics Edit, Ami néni és Anyuka-Turula Sándorné, Irénke-Fülöp Noémi, Héjas Pista és Sámán-Dezső Dániel, Steinerné Ica-Papp Jánosné, Makkainé Patka Ildikó-Csáki Csilla, Geiger Éva-Hargita Péter Árpádné,

pajzaszinhaz03pajzaszinhaz04pajzaszinhaz05

      A Nemzeti Színházban 6 jelenetet tudtunk bemutatni 2016.január 23-án a Kaszás Attila színpadon. A nagyszékelyi Falufarsangon 2016. február 6-án a kis nézőtér és a nagy érdeklődésre való tekintettel a teljes előadás 8 jelenettel kétszer is bemutatásra került. Videó felvétel is készült: https://www.youtube.com/watch?v=SEDW7y7kgTM&t=32s

      Egyik főszereplőnk, Bolyky Tamás elköszönt csapatunktól, mivel kisbabájuk született és nem tudta vállalni a további előadásokat és a próbákat. Helyére sikerült megnyernünk Kántor Istvánt, aki megtanulta a főszerepet és utána még többször is előadtuk a darabot.

      2016.07.02. Nagyszékelyi falunapon. 2016.11.12. Mikrotérségi Nyugdíjas Klubok Egyesületének XIII. találkozóján Nagyszékelyben.

Előadásaink más településeken:pajzaszinhaz02
2016.04.16. Ozorán
2016.04.23. Kisszékelyen
2016.06.17. Regölyben falunapon
2016.07.26. Művészetek Völgyében a Muharay-udvarban
2016.08.26. Zombán Tolna Megyei Értékek Napja - II. Vár a megye
2017.10.14. Udvariban szüreti felvonulás napján
Eddig 11 előadást élt meg „A megtalált falu” c. darabunk!

2016.10.18-án a Nagyszékelyi Pajtaszínház Csáki Csilla rendezővel folytatta munkáját. (Lotz Katalin rendezőnknek gyermeke született, emiatt nem tudta folytatni a közös munkát velünk.) Próbáink helyszíne a Nagyszékely Községi Önkormányzat nagyterme és a kultúrház, melyet az Önkormányzat most is ingyen biztosított számunkra, a téli fűtési számlával is támogatva minket. Októbertől 2017. februárig heti rendszerességgel próbáltunk. A tavaszi munkák miatt utána a nyári falunapi előadásunk előtt május végétől június végéig próbáltunk ismét heti rendszerességgel.
A Pajtaszínház tagjai változtak a 2. évadban, hárman kimaradtak és 2 új tag csatlakozott hozzánk, Varga Istvánné Szakáll Margó és Gyurka Csáki Lili.
Újabb saját ihletésű darabot raktunk össze, amelyet Arany Beáta Virág írt meg végleges formában. Az újabb darab a kocsma - bolt - önkormányzati tanácsterem helyszínein kibontakozó eseményeket mutatja be, falunapra készülődve. Ihletet merítettünk helyi tapasztalatainkból és képzeletünk szárnyalásából. Egy félórás vidám darab születhetett meg.
Először a nagyszékelyi Falufarsangon adtuk elő 2017.02.25-én az „Avatás” c. darabunkat, majd 2017.06.24-én a Nagyszékelyi Falunapon.

Szereposztás:pajzaszinhaz01
Dezső – Turula Sándorné
Ottó – Papp Jánosné
Ivó – Arany Beáta Virág
Lóránt – Hargita Péter
Lujza – Hargita Péter Árpádné
Sarolta – Szakáll Margó
Nóri – Gyurka Csáki Lili

Pajtaszínházi előadások

Beküldve: PAJTAszínház.

A MEGTALÁLT FALU
vidám dokumentumszínmű
 
A darabot az előadók saját ötleteiből
írta Lotz Katalin
 
RENDEZŐ: LOTZ KATALIN
DÍSZLET: KORECZ KÁROLY

 


Így készült

Felvétel próbáról:


Az előadásról

Az alkotók:


CSETEPATÉ A KISKERTBEN

bábelőadás Sven Nordqvist meséi alapján
 
Színpadra alkalmazta: Arany Beáta Virág
 

ELŐADÁSOK

Beküldve: PAJTAszínház.

A Nagyszékelyi Pajtaszínház a 2016 és 2019 között négy előadást hozott létre.

A MEGTALÁLT FALU
 
vidám dokumentumszínmű
 
A darabot az előadók saját ötleteiből
írta: Lotz Katalin
 
Bemutató: 2016 Február 6, Nagyszékely, Falufarsang
 
SZEREPLŐK:
 
Kovács Ágnes ______________________ Arany Beáta Virág
Sólyom Norbert _____________________ Bolyky Tamás / Kántor István
Schilling Henrich ____________________ Hargita Péter
Schillingné, Lizi néni _________________ Lukácsné Hildebrad Erzsébet
Grósz Alexandra
Zalai Mónika _______________________ Jagodics Edit
Ami néni
Anyuka ___________________________ Turula Sándorné
Irénke ____________________________ Fülöp Noémi
Héjas Pista
Sámán ___________________________ Dezső Dániel
Steinerné Ica ______________________ Papp Jánosné
Makkai Patka Ildikó ________________   Csáki Csilla
Geiger Éva ________________________ Hargita Péter Árpádné
 
RENDEZŐ: LOTZ KATALIN
DÍSZLET: KORECZ KÁROLY
 
A megtalált falu nagyszékelyi ihletésű saját darab, amely a faluba való betelepülés, beilleszkedés témakörét, valamint a falu múltjának, jelenének és lehetséges jövőjének történetét járja körül.
A cselekmény központjában egy fiatal pár, Ágika és Norbi áll, akik a szabdság és önállóság reményében megvásárolnak egy száz éves sváb parasztházat a faluban, és feladva budapesti életüket leköltöznek oda.
A fiatalok érkezését a szomszédok fogadtatása teszi izgalmassá, miközben a gazdaság vezetéséhez bizony még nem evilági segítséget is kapnak.
 
Nagyszekelyi Pajtaszinhaz Nyugdíja találkozó 2016 web
 
Előadások:
  • 2016 január 23 - Budapest, Nemzeti Színház, Kaszás Attila terem
  • 2016 február 6 -  Nagyszékely, Falufarsang, Művelődési ház
  • 2016. április 16 - Ozora
  • 2016 április 23 - Kisszékely
  • 2016 június 17 - Regöly
  • 2016 július 2 - Nagyszékely, Falunap
  • 2016 július 26 -  Művészetek Völgye, Kapolcs, Muharay udvar
  • 2016 augusztus 26 - Zomba, Tolna Megyei Értékek Napja
  • 2016 november 12. Nagyszékely, Mikrotérségi Nyugdíjas Klubok Egyesülésének XIII. találkozója, a Nagyszékelyi Új Élet Nyugdíjas Klub megalakulásának 35. évfordulójára rendezett ünnepség.
 
 
AVATÁS
 
vígjáték egy felvonásban
 

A darabot az előadók saját ötleteiből

írta: Arany Beáta Virág

Bemutató: 2017 február 25, Nagyszékely, Falufarsang

SZEREPLŐK:

Dezső – Turula Sándorné
Ottó – Papp Jánosné
Ivó – Arany Beáta Virág
Lóránt – Hargita Péter
Lujza – Hargita Péter Árpádné
Sarolta – Szakáll Margó
Nóri – Gyurka Csáki Lili
 
RENDEZŐ: Csáki Csilla
DÍSZLET: Korecz Károly és Arany Beáta Virág

Kis faluban a szükség törvényt bont: van akinek egyszerre több szerepet is ve kell töltenie. Ilyen a falu kocsmárosa, aki egyben boltos, sőt polgármester is. A falusi bolt előtt folyik a megszokott élet, ám egy pályázat kapcsán az ellenőrző bizottság épp a falunapra időzíti látogatását. A határidő rövid, és ezalatt kell elkészülnie egy kültéri szobornak, amely modern szemlélet szerint újrahasznosított anyagokból épül majd fel. Az avatás azonban felemásra sikeredik, az alkotás ugyanis olyan remekül sikerül, hogy még az ünnepség előtt a szobrot alkotó tárgyaknak lába kél, és az éjszaka leple alatt új gazdákra lelnek.

 

Avatás plakát 2017 06 24.pdf.01

 Előadások:

  • 2017 február 25, Nagyszékely, Falufarsang
  • 2017 június 24, Nagyszékely, Falunap

CSETEPATÉ A KISKERTBEN

bábelőadás Sven Nordqvist meséi alapján
 
Színpadra alkalmazta: Arany Beáta Virág
 
Bemutató: 2018 július 7, Nagyszékely, Falunap

SZEREPLŐK:

Findusz - Lukácsné Hildebrand Erzsébet
Pettson - Hargita Péter
Kakas - Fazekas István
Barna tyúk - Turula Sándorné
Fehér tyúk - Hargita Péterné
Fekete tyúk - Papp Jánosné
Lila tyúk - Szakáll Margit
Sárga csirke - Jagodics Edit
Gustavsson - Lukács László
Róka - Arany Beáta Virág
 
RENDEZŐ: Arany Beáta Virág
BÁBOK: Arany Beáta Virág és Korecz Károly

Ki gondolná, hogy a krumpli, répa, húsgombóc elültetése a kertben nem is olyan egyszerű dolog, főleg ha ez Pettsonéknál történik. A tyúkokat lehetetlen bezárni, mert lelkileg nem bírják a kerítés mögötti létet, Gustavsson malaca mindent összetapos és ezután jönnek még a tehenek… A konklúzió? Javítsák meg a szomszédok a kerítésüket!

 

Csetepaté a kiskertben

 Előadások:

  • 2018 július 7 - Nagyszékely, Falunap

BUSZMEGÁLLÓ

A NAGYSZÉKELYI RÁDIÓ HÍREI

rövid jelenetek

Bemutató: 2019 július 6, Nagyszékely, Szabatéri színpad

ELŐADJÁK:

Hargita Péter Árpádné
Zsidó Piroska
Hargita Péter
Jagodics Edit

IFJÚSÁGI CSOPORT

Beküldve: DRÁMAfoglalkozások.

A nagyszékelyi ifjú színjátszók, azaz drámakörösök, 2016 eleje óta játszanak együtt.

A drámaórák lényege a csapatmunka, a felszabadult játék, az alkotás öröme, de legfőképpen a szeretetben fogant megmutatkozás.

A csapat nemcsak a közös színházi műhelymunkában alkot egységet, hanem a mindennapokban is kéz-a kézben járó, egymást támogató, szoros baráti társaság. A közös játéknak ez a legfelbecsülehetetlenebb értéke: a csapattá, közösséggé formálódás.

 

A "Mindig vakáció" című előadás után közös workshop a vállalkozó kedvű nézőkkel, 2017

 

Nagyszékelyben az Ifjúsági csoport javarészt azokból a diákokból áll, akik még alsó vagy felső tagozatos iskolásként kezdték 2016-ban a színjátszást.

A játékórának nevezett alakalmak az iskolában, kiegészítő foglalkozásként kaptak teret és heti egy-két alkalommal nyújtottak lehetőséget a gyerekeknek a drámajátékok kipróbálására.

Kezdetben egy körülbelül tíz fős alsós és egy ugyankkora felsős csoport működött, később ezek a csoportok összemosódtak, és többen kihasználva a lehetőséget, mindkét heti alkalomra eljöttek. 2017 február és június között például 34 alkalommal találkoztak, a foglalkozásokba bevont gyerekek száma 14 volt, ebből átlagban jelen volt 9-12.

A közös munkát 2017 június 18-án, rögtön az iskolai tanév vége után, a Mindig vakáció című saját szerzeményű előadás koronázta meg, mely osztatlan sikert aratott. A résztvevő gyerekek 6 és 15 év közöttiek voltak. Az előadás történetét ők találták ki és ők írták a szöveget is. A darab iskolás gyerekekről szól, akik egy szakmai bizottság intelligencia tesztjének kísérleti alanyai. A diákok összedolgoznak és a fejtötőket együtt megoldva arra késztetik a bizottság tagjait, hogy kimondják a "szörnyű" ítéletet: ezek a gyerekek annyira okosak, hogy felmentik őket a további iskolába járás terhe alól, és örökös vakációra ítélik őket.

A közösségépítés egyik állomása 2017 nyarán egy olyan napközis tábor szervezése, amelyben összetett és szerteágazó foglalkozások révén a gyerekek belekóstolhattak nemcsak a színjátszás rejtelmeibe, hanem kémiát, matematikát és szociológiát is tanulhattak természetesen másképp, mint ahogyan azt az iskolában megszokták. A tábor külön érdeme, hogy az előadó felnőttek közé több a faluban lakó felnőtt szakember is be lett vonva. Volt matematika tanár, és fényképész, bábkészítő és varrónő is.

2018-ban Kisszékelyben már az Ifjúsági csoport tagjai vehettek részt egy önellátó drámatáborban, melyben Shakespeare Szentivánéji álom című darabjára készítettek szabadon értelmezett etűdöket.

Az Ifjúsági csoport tagjai lassan kirepülnek. Külön öröm, hogy többen is a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium drámatagozatos diákjai lettek.

Ami ennél is nagyobb öröm, hogy a drámafoglalkozások elérték céljukat: a gyerekek kinyíltak, megtanultak csoportban működni, bátorságot nyertek és önbizalmat, a számtalan improvizációs játék során felfedezték a váratlan, spontán ötletek örömteli világát. Ezek a képességek sokkal tovább mutatnak, mint a puszta kreativitás, a játékokkal az életre készültek, a rögtönzéssel rugalmasságot, gyors reakcióképességet, és együttműködést tanultak, a való világ kihívásaira adott konstruktív válaszadást gyakorolták.

Gyermekcsoport

Beküldve: Színjátszás.

 

2018-ban Nagyszékelyben az Ifjúsági csoport mellett alsó tagozatos diákokból új drámacsoport szerveződik.

A csapat az iskola alsótagozatos diákjaiból áll, akiknek a drámaóra szakkörként beépül iskoali életükbe.

 

A helyszínt a Könyvtár felújított, hangulatos terme biztosítja, ahol a gyerekek puha padlószőnyegen adhatnak szabad folyást kreativitásuknak. A csapat létszáma is tekintélyes: 17 gyerek, ami az iskolában tanuló diákok 50%-a.