Pajtaszínház

A Nagyszékelyi Pajtaszínház története

 Történetünk 
 
 A Nagyszékelyi Pajtaszínház a Nemzeti Művelődési Intézet Tolna megyei irodájának vezetőjével, Czink Judittal való jó együttműködés eredményeként 2015. október 12-én indult el. A faluban nem volt felnőtt színjátszás már évtizedek óta.

pajzaszinhaz06      Közvetlen előzménynek tekinthető, hogy a csoport vezetője Hargita Péter Árpádné és Turula Sándorné 2015. évi farsangjára két rövid előadást szervezett. Akkor az asszonyok hat fős csoportja „A rátóti asszonyok esete” c. jelenetet adta elő, hét férfi pedig „Csajkovszkij: Hattyúk tava” balett paródiáját „táncolta” el. A jelenetekben szereplőkből került ki a magja a már komolyabb munkát igénylő Pajtaszínháznak.

pajzaszinhaz07
       A csoport szervező-vezetője Hargita Péterné Kati, 2013-tól az NMI kulturális közösségi munkása, aki a Nagyszékelyi Két Torony Faluegylet titkára is. Az NMI a falu kulturális életét is támogató egyesülettel köthetett szerződést a Pajtaszínház támogatásához.

      Próbáinkat eleinte heti rendszerességgel a Nagyszékelyi Községi Önkormányzati tanácstermében kezdtük, majd az egyre intenzívebbé és gyakoribbá váló gyakorlást a kultúrház színpadán folytattuk. A helyszínek térítésmentes biztosításáért külön köszönet illeti Klubecz Istvánné polgármestert.

      A Nagyszékelyi Pajtaszínház tagjai többségében a városokból nemrég betelepültekből került ki, de vannak közöttünk régebben itt lakók, ideházasodók, és egy tősgyökeres régi német családból származó szereplő is. Húsz fő érdeklődőből tizenhárman maradtunk, ebből egy társunk sajnos kórházba került, és a hosszú rehabilitáció miatt mégsem tud részt venni az előadásban. Egy házaspárból, akik mindketten játszottak volna, az édesanya a kisgyermekeik miatt visszalépett.
      Mindnyájunkat a kíváncsiság és a közös játék öröme hozott a pajtaszínházba, amit meg is tapasztalhattunk mentoruk Lotz Katalin a szekszárdi székhelyű Magyarországi Német Színház előadóművésze segítségével. Videó felvételt készített Bori Dániel egy próbáról https://www.youtube.com/watch?v=eL-sJgKGD2I és Bényi Péter, Bori Dániel és Gombás Áron videót arról, hogyan is volt: https://www.youtube.com/watch?v=D2gTOVCPgi4

      A csoportunk úgy döntött, hogy nagyszékelyi ihletésű, saját darabot szeretne a színpadra állítani. A csoport összetételéből is adódóan a faluba való betelepülés, beilleszkedés témaköre, valamint a falu múltjának, jelenének és lehetséges jövőjének megmutatása merült fel célként. Így alakult ki, hogy a cselekmény középpontjában egy fiatal pár áll. Ágika és Zsolti, akik a szabadság és az önállóság reményében megvásárolnak egy 100 éves német parasztházat a faluban, és feladva a budapesti életet leköltöznek falura. Vajon olyan-e falun az élet, ahogy elképzelték?

      A nagyszékelyi pajtaszínház büszkén állíthatja, hogy „A megtalált falu” című darabjuk igazi csapatmunka eredménye. A cselekmény alapjául tematikus improvizációk szolgáltak. Tagjaink ötleteit Lotz Katalin, a csoport mentora, szerkesztette jelenetekbe. A végleges szöveg, a csoport tagjaival való további egyeztetés után, a próbák alatt alakult ki. A jelmezek és a kellékek egy részét is a pajtaszínház tagjai gyűjtötték össze. A díszlet a szintén nagyszékelyi Korecz Károly báb- és színházikellék készítő alkotása.

      A végső eredmény: egy öniróniával és parodisztikus elemekkel átszőtt dokumentum színmű. (kb. 1 órás)

      Ez a kreatív folyamat a csoport tagjaitól önreflexiót és nagymérvű együttműködést követelt meg, Lotz Katalin mentortól pedig igazi szerkesztői és dramaturgiai leleményességet, és a próbákon jóval túlmutató idő- és energia befektetést.

      A darab, Bächer Iván – szintén Nagyszékelyről szóló 2001-ben megjelent - Az  elhagyott falu című kötetére utalva kapta A megtalált falu címet.

      Szereposztás: Kovács Ágnes-Arany Beáta Virág, Szendrényi Zsolt-Bolyky Tamás (1-3. előadásban.) Sólyom Norbert-Kántor István. (További előadásokban.)
      További szereposztás: Szellem-Hargita Péter, Szellememné-Lukácsné Hildebrand Erzsébet, Grósz Alexandra és Zalai Mónika-Jagodics Edit, Ami néni és Anyuka-Turula Sándorné, Irénke-Fülöp Noémi, Héjas Pista és Sámán-Dezső Dániel, Steinerné Ica-Papp Jánosné, Makkainé Patka Ildikó-Csáki Csilla, Geiger Éva-Hargita Péter Árpádné,

pajzaszinhaz03pajzaszinhaz04pajzaszinhaz05

      A Nemzeti Színházban 6 jelenetet tudtunk bemutatni 2016.január 23-án a Kaszás Attila színpadon. A nagyszékelyi Falufarsangon 2016. február 6-án a kis nézőtér és a nagy érdeklődésre való tekintettel a teljes előadás 8 jelenettel kétszer is bemutatásra került. Videó felvétel is készült: https://www.youtube.com/watch?v=SEDW7y7kgTM&t=32s

      Egyik főszereplőnk, Bolyky Tamás elköszönt csapatunktól, mivel kisbabájuk született és nem tudta vállalni a további előadásokat és a próbákat. Helyére sikerült megnyernünk Kántor Istvánt, aki megtanulta a főszerepet és utána még többször is előadtuk a darabot.

      2016.07.02. Nagyszékelyi falunapon. 2016.11.12. Mikrotérségi Nyugdíjas Klubok Egyesületének XIII. találkozóján Nagyszékelyben.

Előadásaink más településeken:pajzaszinhaz02
2016.04.16. Ozorán
2016.04.23. Kisszékelyen
2016.06.17. Regölyben falunapon
2016.07.26. Művészetek Völgyében a Muharay-udvarban
2016.08.26. Zombán Tolna Megyei Értékek Napja - II. Vár a megye
2017.10.14. Udvariban szüreti felvonulás napján
Eddig 11 előadást élt meg „A megtalált falu” c. darabunk!

2016.10.18-án a Nagyszékelyi Pajtaszínház Csáki Csilla rendezővel folytatta munkáját. (Lotz Katalin rendezőnknek gyermeke született, emiatt nem tudta folytatni a közös munkát velünk.) Próbáink helyszíne a Nagyszékely Községi Önkormányzat nagyterme és a kultúrház, melyet az Önkormányzat most is ingyen biztosított számunkra, a téli fűtési számlával is támogatva minket. Októbertől 2017. februárig heti rendszerességgel próbáltunk. A tavaszi munkák miatt utána a nyári falunapi előadásunk előtt május végétől június végéig próbáltunk ismét heti rendszerességgel.
A Pajtaszínház tagjai változtak a 2. évadban, hárman kimaradtak és 2 új tag csatlakozott hozzánk, Varga Istvánné Szakáll Margó és Gyurka Csáki Lili.
Újabb saját ihletésű darabot raktunk össze, amelyet Arany Beáta Virág írt meg végleges formában. Az újabb darab a kocsma - bolt - önkormányzati tanácsterem helyszínein kibontakozó eseményeket mutatja be, falunapra készülődve. Ihletet merítettünk helyi tapasztalatainkból és képzeletünk szárnyalásából. Egy félórás vidám darab születhetett meg.
Először a nagyszékelyi Falufarsangon adtuk elő 2017.02.25-én az „Avatás” c. darabunkat, majd 2017.06.24-én a Nagyszékelyi Falunapon.

Szereposztás:pajzaszinhaz01
Dezső – Turula Sándorné
Ottó – Papp Jánosné
Ivó – Arany Beáta Virág
Lóránt – Hargita Péter
Lujza – Hargita Péter Árpádné
Sarolta – Szakáll Margó
Nóri – Gyurka Csáki Lili