DRÁMAfoglalkozások

IFJÚSÁGI CSOPORT

Beküldve: DRÁMAfoglalkozások.

A nagyszékelyi ifjú színjátszók, azaz drámakörösök, 2016 eleje óta játszanak együtt.

A drámaórák lényege a csapatmunka, a felszabadult játék, az alkotás öröme, de legfőképpen a szeretetben fogant megmutatkozás.

A csapat nemcsak a közös színházi műhelymunkában alkot egységet, hanem a mindennapokban is kéz-a kézben járó, egymást támogató, szoros baráti társaság. A közös játéknak ez a legfelbecsülehetetlenebb értéke: a csapattá, közösséggé formálódás.

 

A "Mindig vakáció" című előadás után közös workshop a vállalkozó kedvű nézőkkel, 2017

 

Nagyszékelyben az Ifjúsági csoport javarészt azokból a diákokból áll, akik még alsó vagy felső tagozatos iskolásként kezdték 2016-ban a színjátszást.

A játékórának nevezett alakalmak az iskolában, kiegészítő foglalkozásként kaptak teret és heti egy-két alkalommal nyújtottak lehetőséget a gyerekeknek a drámajátékok kipróbálására.

Kezdetben egy körülbelül tíz fős alsós és egy ugyankkora felsős csoport működött, később ezek a csoportok összemosódtak, és többen kihasználva a lehetőséget, mindkét heti alkalomra eljöttek. 2017 február és június között például 34 alkalommal találkoztak, a foglalkozásokba bevont gyerekek száma 14 volt, ebből átlagban jelen volt 9-12.

A közös munkát 2017 június 18-án, rögtön az iskolai tanév vége után, a Mindig vakáció című saját szerzeményű előadás koronázta meg, mely osztatlan sikert aratott. A résztvevő gyerekek 6 és 15 év közöttiek voltak. Az előadás történetét ők találták ki és ők írták a szöveget is. A darab iskolás gyerekekről szól, akik egy szakmai bizottság intelligencia tesztjének kísérleti alanyai. A diákok összedolgoznak és a fejtötőket együtt megoldva arra késztetik a bizottság tagjait, hogy kimondják a "szörnyű" ítéletet: ezek a gyerekek annyira okosak, hogy felmentik őket a további iskolába járás terhe alól, és örökös vakációra ítélik őket.

A közösségépítés egyik állomása 2017 nyarán egy olyan napközis tábor szervezése, amelyben összetett és szerteágazó foglalkozások révén a gyerekek belekóstolhattak nemcsak a színjátszás rejtelmeibe, hanem kémiát, matematikát és szociológiát is tanulhattak természetesen másképp, mint ahogyan azt az iskolában megszokták. A tábor külön érdeme, hogy az előadó felnőttek közé több a faluban lakó felnőtt szakember is be lett vonva. Volt matematika tanár, és fényképész, bábkészítő és varrónő is.

2018-ban Kisszékelyben már az Ifjúsági csoport tagjai vehettek részt egy önellátó drámatáborban, melyben Shakespeare Szentivánéji álom című darabjára készítettek szabadon értelmezett etűdöket.

Az Ifjúsági csoport tagjai lassan kirepülnek. Külön öröm, hogy többen is a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium drámatagozatos diákjai lettek.

Ami ennél is nagyobb öröm, hogy a drámafoglalkozások elérték céljukat: a gyerekek kinyíltak, megtanultak csoportban működni, bátorságot nyertek és önbizalmat, a számtalan improvizációs játék során felfedezték a váratlan, spontán ötletek örömteli világát. Ezek a képességek sokkal tovább mutatnak, mint a puszta kreativitás, a játékokkal az életre készültek, a rögtönzéssel rugalmasságot, gyors reakcióképességet, és együttműködést tanultak, a való világ kihívásaira adott konstruktív válaszadást gyakorolták.